niedziela, marca 15, 2015

Używanie sekwencyjnej skrzyni biegów

Sekwencyjna skrzynia jest dostępna w każdym rodzaju sterowania. Najlepszym przystosowaniem pod sekwencyjną skrzynię według mnie jest pad, lecz nie widzę przeszkody, aby używać klawiatury z myszką czy samej klawiatury.

Czemu warto używać sekwencyjnej skrzyni?


Sekwencyjna skrzynia przede wszystkim daje nam kontrolę nad naszym pojazdem. Automat nie raz mnie zawiódł, a gdy sterujemy wszystkimi 12-biegami, mamy pełną kontrolę. Przykładowo gdy wpadniemy w poślizg warto zredukować bieg, pomoże nam to w ponownym uzyskaniu kontroli nad pojazdem. Dla mnie sekwencyjna skrzynia sprawia też frajdę. Lubię czasami "przypiłować" na wyższych obrotach (szczególnie w MAN'ach). Pomoże nam też podczas wykonywania manewru wyprzedzania. Warto wtedy wcześniej zredukować bieg, by otrzymać wyższą moc silnika, dzięki czemu szybciej zwiększymy naszą prędkość, która podczas wyprzedzania jest niezbędna.

Jak działa sekwencyjna skrzynia?


Jest bardzo prosta, można porównać ją do skrzyń z różnych gier wyścigowych. Nie ma tu sprzęgła, biegi wrzuca się poprzez naciśnięcie przycisku odpowiadającego za wyższy/niższy bieg. Nie ma tu miejsca na wrzucanie bezpośrednio poszczególnych przełożeń.

Jak prawidłowo zmieniać biegi?


Nawet człowiek nie mający doświadczenia w jeździe na sekwencji może się tego nauczyć. Obroty silnika powinno się trzymać na "zielonym polu". Czyli wyższy bieg możemy maksymalnie włączyć na zakresie 15-17, lecz tak jak wspominałem można czasami "przykręcić". Jazda na zbyt niskich obrotach też nie jest dobra, przede wszystkim silnikowi brakuje mocy i widocznie "dławi się". Warto wspomnieć o ruszaniu. Jadąc "na pusto" możemy ruszyć już z 3 biegu, natomiast jadąc z ładunkiem nie na wyższym niż 2-biegu. Ciężarówki mają aż 12-biegów, jednak nie musimy wcale ich wszystkich używać, szczególnie w tym dolnym zakresie czyli 1-6. Biegi można zmieniać co 2, jest to znacznie wygodniejsze i zarazem dozwolone.

To tyle jeśli chodzi o sekwencyjną skrzynię biegów, mam nadzieję, że poradnik się spodobał, zapraszam do komentowania. :)

6 komentarzy:

  1. Naprawiamy skrzynie biegów i nie tylko. W P.H.U. Kujawa http://www.phukujawa.com.pl/ zawsze możesz liczyć na naszą kompleksową pomoc.

    OdpowiedzUsuń
  2. Farby kupiłem za pośrednictwem www.cromadex.pl. Świetne ceny.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy artykuł. Ja osobiście preferuję auta z automatyczną skrzynią biegów. Wszelkie problemy z taką skrzynią można rozwiązać z pomocą firm takich jak https://regeneracja-mechatroniki.pl/.

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie znam się za bardzo na mechanice samochodowej i skrzyniach biegu, dlatego nawet tak proste zadanie jak wymiana oleju zlecam specjalistom.

    OdpowiedzUsuń
  5. Kto powiedział, że jedynym sposobem na odczuwanie adrenaliny jest skok ze spadochronem? Ja wolę grać w symulatory z sekwencyjną skrzynią biegów!

    OdpowiedzUsuń
  6. W dzisiejszych czasach samochody są nieodłącznym elementem naszego życia, umożliwiając nam szybkie przemieszczanie się i wygodne podróżowanie. Jednak, aby nasze pojazdy były w pełni sprawne, ważne jest, aby zwrócić uwagę na różne elementy, takie jak na przykład przekaźniki wycieraczek. Dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na objawy uszkodzonego przekaźnika, o których można poczytać na stronie https://vozilla.pl/uszkodzony-przekaznik-wycieraczek-objawy/

    OdpowiedzUsuń